Хоолны портал

"Хилийн тусгай (засах) ерөнхий боловсролын дотуур байр" хөгжлийн бэрхшээлтэй оюутнуудад зориулсан бүсийн улсын тусгай (засах) боловсролын байгууллага


Мэргэшлийн нэгдүгээр зэрэглэлийн сурган хүмүүжүүлэгч

Фокина Наталья Николаевна

Приморскийн хязгаарын хилийн бүс

Пограничный суурин

2012-2013 оны хичээлийн жил

"Үлгэрийн баатарт зочлох нь."

давстай зуурмаг хэвлэх

Ажил мэргэжлийн төрөл: шинэ мэдлэг олж авах.

Нас: 7 жил

Үзэх: Чимэглэлийн урлаг

Хичээлийн хэлбэр: давстай зуурмаг хэвлэх

Материал: "Gingerbread man" үзүүлбэр, давстай зуурмаг, загварчлах самбар, салфетка, бөмбөг, бөмбөг. Бөмбөлгүүдийг, зүрх сэтгэл гэх мэт.

Багаж хэрэгсэл : стек, сойз, аяга.

Хөгжим:"Колобок" үлгэрийн мюзикл

Сэдэвтэй нийцэж байна. (чонын гаслах; үнэг хуцах; баавгайн архирах; туулайн чимээ)

Мөн ажил хийгдэж байх үед тайван хөгжим тоглож болно.

Зорилтот:

-Хүүхдийг шинэ төрлийн үйл ажиллагаатай танилцуулж, "Давстай зуурмагаар загварчлах" хичээлийг сонирхох.

-Хүүхдэд эхэлсэн ажлаа төгсгөлд нь хүргэж, түүнийг сайхан, үнэн зөв хийхийг хичээх чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц:
1. Зохион байгуулалтын хэсэг

2. Шинэ мэдлэгийг дамжуулах, үлгэр сонсох.
3. харилцан яриа

4. хүүхдийн практик ажил

5. Дүгнэж байна

Хөгжим (хөгжилтэй)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр үлгэрийн баатар манайд ирэх ёстой. Түүний нэрийг хэн болохыг, ямар үлгэрээс гаралтай болохыг таахад тусална уу?

дугуй, улаан
Ой дундуур алхав.
Дайснууд байна
Тэр уулзсан.
(Колобок)

Хүүхдүүд: Цагаан гаатай хүн!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та энэ үлгэрийг мэдэх үү.(Хүүхдүүд хариулдаг) Энэ үлгэрийн нэр юу вэ? Үүнийг дахин сонсоцгооё!

("Колобок" үлгэр сонсогдож байна - дискэн дээрх бичлэг) Залуус аа, үлгэрийн баатруудыг нэрлэе.

1. Хэн Колобокыг жигнэхийг хүссэн бэ?

2..Колобокыг хэн хийсэн бэ?

3. Колобоктой хэн танилцсан бэ? Ойд?

Тоглоом: "Амьтдыг зөв байрлуулах"

-Самбар руу хараад Колобок амьтад ийм дарааллаар уулзсан эсэхийг хэлээрэй.(Хүүхдийн хариулт)

-Амьтдыг зөв дарааллаар нь байрлуул (хүүхдүүд баатруудыг дарааллаар нь тавьдаг)

(амьтны хөгжим тоглох)

Хүүхдүүд амьтныг нэрлэнэ. Хэний хөгжим байсан

Залуус аа, энэ үлгэрийн гол дүр хэн бэ?

Хүүхдүүд: Колобок

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, надад хэлээч, боов ямар хэлбэртэй вэ?

Хүүхдүүд: дугуй.

Багш: Тийм шүү залуусаа.

(хэрэглэсэн тоглоом"Шидэт уут"

(багш хүүхдүүдтэй дугуй объектуудыг шалгадаг.)

Энэ юу вэ залуусаа?

Хүүхдүүд: Бөмбөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бөмбөг ямар хэлбэртэй вэ?

Хүүхдүүд: дугуй.

Багш: Тийм шүү залуусаа. Өөр ямар объектууд тойрог шиг харагдахыг харцгаая?

Хүүхдүүд: Бөмбөг!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Нэрлэсэн бүх объектууд дугуй хэлбэртэй байна.

Өнөөдөр бид тантай хамт байна, бид боов баримал хийх болно.

(Дэд бүлгийн хичээл.)

Үүнийг хийхийн тулд бидэнд хэрэгтэй болно

Чиний хүсэл

тэвчээр

Уран зөгнөл

Танд хүсэл байна уу (найрал дуугаар хүүхдүүдийн хариулт)

Тэвчээр - тийм (найрал дуунд байгаа хүүхдүүдийн хариулт)

Уран зөгнөл байна (найрал дуунд хүүхдүүдийн хариулт)

Гэхдээ баримал хийж эхлэхээсээ өмнө бид баримал хийхэд хялбар болгохын тулд гараа халаана.

(Биеийн минутыг барих)

Хурууны гимнастик

1. Эрт урьд цагт өвөө, эмэгтэй хоёр байжээ

Голын эрэг дээрх нугад.

(Нударгаараа нударгаараа тогших.)

2. Мөн маш их хайртай байсан

Цөцгий колобокс дээр.

(Хахах, нударгаа тайлах.)

3. Эмээгийн хүч чадал багатай ч,

Эмээ зуурсан гурил зуурав.

(Гар барих.)

4. За, эмээгийн ач охин

Цагаан гаатай эр бариулдаа эргэлдэв.

(Гурван алга.)

5. Гөлгөр гарч, гөлгөр гарч ирсэн,

Давс биш, чихэрлэг биш.

(Гараа ээлжлэн илэх.)

6. Маш дугуй, маш амттай,

Үүнийг идэх нь хүртэл намайг гунигтай болгодог.

(Бид алгаа ташина.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та ширээн дээр давстай зуурмаг байна, энэ нь зөөлөн, дулаан байна. Зуурсан гурилаа аваарай залуусаа!

Оюутнуудын бие даасан ажил

Хэрхэн баримал урлаж болохыг надад харуулаач? (Загварын техникийг харуулах - алгаа, дугуй хөдөлгөөнөөр.)

Бид мушгина, бид тойргийг эргүүлнэ

Бид мушгина, бид тойргийг эргүүлнэ

Харагдсан (хэн нь?)

Ко-ло-тал! (Нуурын хариултууд.)

Жаахан бие дааж ажиллая, хэн нэгэнд миний тусламж хэрэгтэй бол би тэнд очно. Та бүгд маш сайн ажиллаж байна.

Бидэнд ямар боов байгааг хараарай!

Залуус аа, бид ижил колобокс авсан. Тэднийг яаж ялгах вэ, төөрөгдүүлэх гэж байна. Юу хийх вэ?

Бие биенээ хараарай, та хоёр адилхан харагдаж байна уу? Та юугаараа ялгаатай вэ? (нүдний өнгө, үс, өндөр, хувцас)

Гүйцэтгэлийн шинэ техникийн тайлбар

Мөн колобокуудыг бие биенээсээ ялгахын тулд өөр өөр болгоцгооё.

Та колобок нүд хийж чадах уу? (хүүхдүүд хариулдаг)

Та юугаар хамар хийж чадах вэ? (Зуурмаг гэх мэт)

Та юугаар ам гаргаж чадах вэ? (хүүхдүүд хариулдаг)

Мөн та урд талын түгжээ хийж болно. Үүнд юу ашиглаж болох вэ гэж та бодож байна уу? .

Колобокс дээр өөр юу нэмж болох вэ?

(Та гар, хөл, малгай хийж болно.)

Гарыг юугаар хийж болох вэ? (

Хөлийг юунаас хийж болох вэ?

(ажлын үеэр Колобок дуу сонсогддог)

Хүүхдүүд колобок баримал хийдэг, багш нь хүүхдүүдэд гар урлалын илэрхийлэлийг илэрхийлэх янз бүрийн хэрэгслийг сонгоход тусалдаг.

Бэлэн бүтээгдэхүүний найрлага.

Тиймээс бид колобок хийлээ, бид түүнтэй танилцах цаг болжээ. Хүүхдүүд колобоксоо тавиур дээр тавьдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та нар мундаг шүү!

Давстай зуурмагаас ямар сайхан колобокс авсан бэ, тэд бүгд өөр өөр байдаг. Та маш их хүчин чармайлт гаргасан нь тодорхой байна.

Бидний ажил надад үнэхээр таалагдсан. Та бүгд өнөөдөр маш эв найртай, зохион байгуулалттай ажилласан. Бид тоглох, ажиллах цаг байсан. Чамайг манай ангиудад үргэлж найрсаг байж, бүх зүйлд цаг зав гаргаж байгаасай гэж би үнэхээр хүсч байна.

5 Товч танилцуулга
-Хамгийн зөв бүтээлийг сонго

-Хамгийн ер бусын колобок

-Хамгийн хөгжилтэй колобок

- Хамгийн жижиг колобок.

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт:

1 Интернет нөөц - хөгжим; "Колобок" үлгэр

2. бага ангийн физикийн минут

"Гэгээрэл" хэвлэлийн газар

Тайлбар тэмдэглэл

Фокина Наталья Николаевна

албан тушаал

сурган хүмүүжүүлэгч

Боловсролын байгууллага

Бүс нутгийн төрийн сангийн тусгай (засах) боловсролын байгууллага, оюутан, хөгжлийн бэрхшээлтэй сурагчдын "Хилийн тусгай (засах) ерөнхий боловсролын 8-р төрлийн интернат сургууль. Хил, хилийн тойрог, Приморскийн хязгаар.

Хичээлийн хэлбэр:

Давстай зуурмаг хэвлэх

Хичээлийн зорилго

Хүүхдүүдийг шинэ төрлийн үйл ажиллагаатай танилцуулж, "Давстай зуурмагаас загварчлах" сэдвийг сонирхох.

- гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

- хичээл зүтгэл, нарийвчлалыг сургах.

- бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх

-Хүүхдэд эхэлсэн ажлаа төгсгөлд нь хүргэж, түүнийг сайхан, үнэн зөв хийхийг хичээх чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн төрөл

шинэ мэдлэг олж авах.

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт.

1 Интернет нөөц - хөгжим; үлгэр "Колобок"

2. бага ангийн физикийн минут

"Гэгээрэл" хэвлэлийн газар

3. ном 1000 оньсого хэвлэлийн шалгалт

Хичээлийг 2013 оны 5-р сард Хилийн засан хүмүүжүүлэх дотуур байрны сурган хүмүүжүүлэгчид М.О.-д үзүүлсэн.

Нэмэлт боловсролын хотын төсвийн боловсролын байгууллага

Стародуб хүүхдийн бүтээлч төв

Хичээлийн тойм

"Давстай зуурмагийн үлгэрийн баатрууд"

Бэлтгэсэн

нэмэлт боловсролын багш

Потупова Анастасия Сергеевна

Стародуб

2019 он

Хичээлийн сэдэв « Давстай зуурмагийн үлгэрийн баатрууд »

Зорилтот: Үлгэрийн баатар Чебурашка баримал хийх явцад дүрслэлийн, орон зайн сэтгэлгээг бий болгох.

Хичээлүүд:

    Давстай зуурмаг ашиглан үлгэрийн баатрыг сийлбэрлэх явцад санаа бодлоо илэрхийлж сурах;

    Давстай зуурмагаас загварчлах үндсэн төрөл, арга техникийг практикт хэрэгжүүлэх ур чадварыг дээшлүүлэх.

    Давстай зуурмагийг боловсруулахдаа шаардлагатай багаж хэрэгсэл, төхөөрөмжтэй ажиллах ур чадварыг дээшлүүлэх, ур чадварыг бий болгох.

Хөгжиж байна:

    Үлгэр унших танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх;

    Төсөөлөл, дүрслэлийн болон орон зайн сэтгэлгээ, ой санамжийг хөгжүүлэх;

    Гурван хэмжээст дүрсийг сийлбэрлэх явцад пропорциональ мэдрэмж, гарны моторт ур чадвар, нүдийг хөгжүүлэх;

Боловсролын :

    Уран зохиол, үлгэр унших хайрыг төлөвшүүлэх;

    Хичээл зүтгэл, бие даасан байдал, ажлын явц, үр дүнг сонирхох боловсрол (ажил төлөвлөх, эхлүүлсэн ажлыг эцэс хүртэл хийх чадвар);

    Ажлын явц, ажлын байрны зохион байгуулалтад нарийвчлалыг төлөвшүүлэх;

Хичээлийн төрөл: нэгтгэсэн

Арга:

    аман (оньсого, заавар, яриа);

    харааны (үлгэрийн баатруудтай чимэглэл);

    Практик(практик ажил).

Сургалтын зохион байгуулалтын хэлбэрүүд:хувь хүнчлэлийн элементүүдтэй бүлэг.

Хичээлийн материал, техник, дидактик хэрэгсэл:

    Багшийн хувьд: үлгэрийн баатрууд, оньсого бүхий зургууд (Хэрэглээ );

    Оюутнуудад:хуванцар аяга, гурил, давс, ус, шүдний оо, овоолго, тосны даавуу, усны аяга, сойз.

Хүүхдийн нас: 9-11 нас, Дүрслэх урлагийн тэнхимийн бэлтгэл ангийн сурагчид.

Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа: 40 мин.

Хичээлийн төлөвлөгөө:

    зохион байгуулалтын үе шат.(1 минут.)

    Бэлтгэл үе шат.(5 минут.)

    үндсэн үе шат(Практик ажил) (20 минут.)

    Хяналтын үе шат (5 мин.)

    Эцсийн шат(4 мин.)

    Ажлын байрны цэвэрлэгээ (5 мин)

Хичээлийн явц

Үе шат 1. Зохион байгуулалтын үе шат. (1 минут.)

Багшийн үйлдэл: оюутнуудыг угтан авч, хичээлд сэтгэл хөдлөлийн эерэг хандлагыг бий болгодог. Ирц, ажилдаа бэлэн байдлыг шалгана.

Үе шат 2. Бэлтгэл үе шат. (5 минут.)

Багшийн үйлдэл: оюутнуудыг хичээлийн сэдвийг (зорилго, зорилт) ойлгоход хүргэдэг.

    Залуус аа, өнөөдөр бидний хичээл дээр ер бусын зочид ирлээ..

    Гэхдээ хэн болохыг олж мэдэхийн тулд та оньсого тааварлах хэрэгтэй. Та санал нийлж байна уу?

    Яв…

Багшийн үйлдэл: оньсого таасаны дараа тэрээр үлгэрийн баатрын дүрс бүхий зургийг эргүүлж, самбарт наа.

Оньсого

Ээж сайхан малгай хийсэн

Ямар хөөрхөн охин бэ.

Түүний нэрийг хэн гэдэг вэ? …

Хариулт: улаан малгайт

Хамар нь дугуй, өсгийтэй,

Тэд газар ухах нь тохиромжтой,

Жижиг зүүгээр сүүл

Гутлын оронд туурай.

Тэдний гурав нь - мөн ямар хэмжээгээр

Ах нар нөхөрсөг байдаг.

Ямар ч сэжүүргүйгээр таамаглаж байна

Энэ үлгэрийн баатрууд хэн бэ?

Хариулт: Гурван гахай

Бүгд л идэхийг хүссэн

Гэтэл тэр үнэгний аманд унасан.
Амтат бяцхан бөмбөг
Үлгэрт үүнийг ... гэж нэрлэдэг байсан.

Хариулт: Колобок

Би модон хүү

Энд алтан түлхүүр байна!

Артемон, Пьеррот, Малвина -

Тэд бүгд надтай найзууд.

Би хаа сайгүй хамраа нааж,

Миний нэр…

Хариулт: Пиноккио

Цэнхэр малгайтай бяцхан хүү

Алдарт хүүхдийн номноос.

Тэр тэнэг, их зантай

Мөн түүний нэр ...

Хариулт: Мэдэхгүй

Харанхуй ойд захад,

Тэд бүгд овоохойд хамт амьдардаг байв.

Хүүхдүүд ээжийгээ хүлээж байв

Чоныг гэрт нь оруулаагүй.

Энэ үлгэр нь хүүхдүүдэд зориулагдсан ...

Хариулт: Чоно ба долоон залуу ямаа

    Залуус аа, манай зочид хэн бэ?(Үлгэрийн баатрууд)

    Сайн хийлээ!

    Өө, би дахиад нэгийг мартчихаж...

Багшийн үйлдэл: оюутнуудад нууц баатар бүхий хоосон хуудсыг үзүүлж, оньсого уншиж байна ...

Эцсийн эцэст энэ бол Гений найз юм.

Хариулт: Чебурашка

    Сайн хийлээ! Үнэхээр энэ бол Чебурашка!

    Гэвч харамсалтай нь хуудас хоосон байгаа тул зочныхоо дүр төрхийг харж чадахгүй байна. Та надад тусалж чадах уу?(Оюутнууд "Чебурашка" үлгэрийн баатрын дүр төрхийг дүрсэлдэг: сайхан сэтгэлтэй дүр төрх, том чих, том нүдтэй)

Жич: Хэрэв цаг гарвал багш сурагчдыг Чебурашка зурахыг урьж байна. (А4 хуудас, энгийн харандаа бэлтгэх хэрэгтэй)

    Эхний цуврал хүүхэлдэйн кино гарсны дараа Чебурашка маш их алдартай болсон.

    Афинд нэг жилийн турш түүнийг Оросын олимпийн багийн сахиусаар сонгосон. Яагаад энэ үлгэрийн баатрыг сахиус болгон сонгосон гэж та бодож байна вэ?

Үе шат 5. Үндсэн үе шат (20 минут.)

Багшийн үйлдэл: Оюутны практик ажилд бэлэн байдлыг шалгаж, асуултын талаар харилцан яриа өрнүүлдэг.

    Залуус аа, би та нарт "Чебурашка" үлгэрийн баатарыг давстай зуурмагаас хэвлэхийг санал болгож байна, гэхдээ эхлээд давстай зуурмагтай ажиллах дүрмийг санацгаая.(Оюутнууд давстай зуурмагтай ажиллахдаа аюулгүй байдлын арга хэмжээг давтдаг)

    Загвар хийхэд ямар материал, багаж хэрэгсэл хэрэгтэй вэ? Ширээн дээр байгаа бүх зүйл байгаа эсэхийг шалгана уу?

    Баримлын объектын хэлбэрт дүн шинжилгээ хий, Чебурашка хэвэнд оруулах хамгийн сайн арга юу вэ?(бүтээлч) .

    Зуурмагийн нарийн ширийн зүйлийг хэрхэн яаж бэхжүүлэх вэ?(шүдний чигчлүүр).

Оюутны үйлдэл: "Чебурашка" үлгэрийн баатар баримал.

Багшийн үйлдэл: практик ажлын үеэр оюутнуудад бие даасан тусламж үзүүлэх.

Жич: оюутнууд практик ажлын үеэр загварчлах зорилгоор бие даан зуурсан гурил зуурдаг. Мөн цаг хэмнэхийн тулд оюутнууд хичээлийн өмнө зуурсан гурилаа бэлдэж болно.

Үе шат 6. Хяналтын үе шат(5 минут.)

Багшийн үйлдэл:оюутнуудын бүтээлийн үзэсгэлэнг зохион байгуулж, зөвлөгөө өгдөг.

    Бид юу авсныг харцгаая.

    Таны бүтээлүүд дэлгэцийн Чебурашка шиг харагдаж байна уу?

Оюутны үйлдэл: ажил, нөхдөө үнэлж, үйл ажиллагааг нь засаж, алдаагаа засч залруулах.

Үе шат 7. Эцсийн шат. (Тусгал) (4 мин.)

    Хичээлийн сэдэв таалагдсан уу?

    Хүн бүр ажлынхаа үр дүнд сэтгэл хангалуун байдаг уу? (үгүй бол яагаад болохгүй гэж?)

    Та ямар үлгэрийн баатрыг сохор болгомоор байна вэ?

    Дараагийн хичээл дээр бид ажлаа өнгөөр ​​​​будах болно.

Ажлын байрны цэвэрлэгээ. (5 минут.)

    Ажлын байраа цэгцэлж, гараа нойтон алчуураар арчина.

    Үйл ажиллагаа явуулсан бүх хүмүүст баярлалаа! Чамд амжилт хүсье!

    Баяртай!

Өргөдөл

Сайхан сэтгэлтэй охин үлгэрт амьдардаг байсан.

Би ойд байгаа эмээ дээрээ очсон.

Ээж сайхан малгай хийсэн

Мөн бялуу авчрахаа бүү мартаарай.

Ямар хөөрхөн охин бэ.

Түүний нэрийг хэн гэдэг вэ? …

Хамар нь дугуй, өсгийтэй,

Тэд газар ухах нь тохиромжтой,

Жижиг зүүгээр сүүл

Гутлын оронд туурай.

Тэдний гурав нь - мөн ямар хэмжээгээр

Ах нар нөхөрсөг байдаг.

Ямар ч сэжүүргүйгээр таамаглаж байна

Энэ үлгэрийн баатрууд хэн бэ?

Бүгд л идэхийг хүссэн

Гэтэл тэр үнэгний аманд унасан.
Амтат бяцхан бөмбөг
Үлгэрт үүнийг ... гэж нэрлэдэг байсан.

Би модон хүү

Энд алтан түлхүүр байна!

Артемон, Пьеррот, Малвина -

Тэд бүгд надтай найзууд.

Би хаа сайгүй хамраа нааж,

Миний нэр…

Цэнхэр малгайтай бяцхан хүү

Алдарт хүүхдийн номноос.

Тэр тэнэг, их зантай

Мөн түүний нэр ...

Харанхуй ойд захад,

Тэд бүгд овоохойд хамт амьдардаг байв.

Хүүхдүүд ээжийгээ хүлээж байв

Чоныг гэрт нь оруулаагүй.

Энэ үлгэр нь хүүхдүүдэд зориулагдсан ...

Тэр урьд нь нэргүй тоглоом байсан,

Баавгай ч биш, заан ч биш, шажигнуур ч биш.

Одоо түүнийг эрлийз хүн бүр мэддэг болсон.

Эцсийн эцэст энэ бол Гений найз юм.

Энэхүү ер бусын материалаас та янз бүрийн бэлэг дурсгалын зүйл хийж, дараа нь будаж болно. Энэ нь бат бөх, удаан эдэлгээтэй бөгөөд олон жилийн турш хүнийг баярлуулж чаддаг.

Загвар хийхэд зуурмагийг хэрхэн яаж бэлтгэх вэ

Зуурсан гурилаас харахад та зөвхөн бялуу, бялуу жигнэхээс гадна гайхалтай уран зураг, тоглоом болон бусад зүйлийг хийж чадна. Үүнээс бараг хуванцар шиг баримал хийхэд хялбар байдаг бөгөөд хатаасан тоглоом нь хатуу болж, хуванцараас ялгаатай нь таны гарт хайлахгүй. Давстай зуурмаг нь гайхамшигтай, анхны гэнэтийн бэлгүүдийг бий болгодог бөгөөд та ийм материалыг загварчлахад маш хурдан бэлтгэх боломжтой. Нэмж дурдахад энэ нь танд маш их мөнгө зарцуулах шаардлагагүй болно - энэ сэтгэл хөдөлгөм ажилд шаардлагатай бүх зүйл таны гэрт байх болно.

Мэдээжийн хэрэг, энэ ид шидийн зуурмагийн найрлага нь эмээ нар бяслагтай бялууг жигнэхээс өөр юм. Ганц, "зөв" жор байхгүй, мастер бүр өөрийн гэсэн жорыг хэрэглэдэг. Бид аль нэг чиглэлийг баримтлахыг хичээх болно, гэхдээ хэрэв хүсвэл ус, гурил, давсны харьцаагаар туршилт хийж болно. Зөвхөн таны гарт зүсэлт, үрэлт байх ёсгүй, эс тэгвээс давс нь шарханд орж болно.

Ажлын хувьд бидэнд хэрэгтэй:

- гурил - 1.5 аяга;

- давс - 1 аяга;

- ус - 1 шил;

- хуурай ханын цаасны зуурмаг - 1-2 tbsp. л.;

- наранцэцгийн тос - 1 tbsp. л.;

- зуурах зориулалттай сав суулга;

- гулсмал зүү;

хайчлах самбар эсвэл ямар ч гөлгөр гадаргуу

- хадгалах зориулалттай гялгар уут.

Үйл ажиллагааны журам

1. Гурил, давсаа саванд хийж сайтар бага багаар ус хийнэ (эхлээд гурил, дараа нь ус, эсрэгээр нь болохгүй, эс бөгөөс бөөгнөрөл үүсч болно) сайтар холино. Зуурсан гуриланд бөөгнөрөл үүссэн бол гараараа зуурна. Тиймээс бид зуурмагийг бүхэлд нь зөөлөн, нэгэн төрлийн найрлагатай болгох хүртэл саад болдог.

2. Зуурмаг гарт наалдахгүйн тулд наранцэцгийн тос нэмж, ханын цаасны цавуу - зуурмаг нь хуванцар шиг, нугалж, уян хатан болно. Энэ бүгдийг дахин сайтар хольж, үлдсэн бөөндөө зуурна.

3. Одоо бид зуурсан гурилаа аваад хайчлах тавцан дээр тавина. Бөөгнөрөл үүсэх магадлалыг бүрэн арилгахын тулд бид зуурсан гурилыг хэд хэдэн удаа гулсмал зүүгээр өнхрүүлдэг.

4. Зуурсан гурилыг гялгар уутанд хийж, нэг цагийн турш хөргөгчинд хийнэ. Нэг цагийн дараа зуурсан гурил бэлэн болно.

Загвар хийх явцад та бүх зуурсан гурилыг шуудангаас гаргаж авах ёсгүй - энэ нь агаарт хурдан хатаж эхэлнэ. Шаардлагатай хэсгүүдийг хавчих, үлдсэнийг нь уутаар хаасан нь дээр. Хэрэв баримал хийсний дараа зуурсан гурил хэвээр байвал та үүнийг хөргөгчинд хийж болно - тэнд хэдэн өдрийн турш хадгалж болно.

Хэрэв таны гар нойтон байвал зуурсан гурил зуурах болно. Та тэдгээрийг гурилаар нунтаглах хэрэгтэй. Мөн хэсгүүдийг хооронд нь бэхлэхийн тулд эсрэгээр, зуурсан гурилыг нойтон болгох хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд бид наахыг хүссэн хэсгүүдээ энгийн ус, будгийн сойзоор норгоно.

Зуурмагийн дүрсийг цутгасны дараа та хатаах хэрэгтэй, үүнийг хоёр аргаар хийж болно.

Нэгдүгээр арга- тоглоомыг өрөөний температурт 3-4 хоног ба түүнээс дээш хугацаагаар хатаана - энэ бүхэн тоглоомын хэмжээ, өрөөний температураас хамаарна.

Хоёр дахь арга- зууханд шарах. Бид тоглоомыг жигд хуудсан дээр тавиад урьдчилан халаасан зууханд хийнэ. Температур нь маш өндөр байх ёсгүй, бага дулаанаар 30-60 минутын турш жигнэх нь дээр. Баримал нь цайвар хүрэн өнгөтэй болоход бэлэн болно, гэхдээ харанхуй биш.

Тоглоомыг даруу эсвэл нийлэг будгаар будах нь хамгийн сайн арга юм, учир нь тэдгээр нь хамгийн тэсвэртэй байдаг - усан будаг нь цайвар, хурдан шингэж, гуаш нь гарт ул мөр үлдээдэг.

Хэрэв хүсвэл бэлэн бүтээгдэхүүнийг ил тод лакаар бүрж болно. Тоглоомууд нь хүчтэй мэт харагддаг ч санамсаргүйгээр шалан дээр шидвэл амархан эвдэрдэг гэдгийг санаарай. Тиймээс тэдгээрийг ширээний ирмэг дээр, амархан эвдэрч болох газруудад бүү орхи. Мөн давстай дүрсийг жааз, зураг дээр найдвартай нааж, цаг хугацааны явцад унахгүй.

DIY давстай зуурмагийн бэлэг. Алхам алхмаар мастер ангиуд

Давстай зуурмагаас "Теремок" үлгэр - хүүхэлдэй хийх мастер анги Зохиогч: Мария Трофимовна Мурыгина, Иваново хотын 34-р цэцэрлэгийн багш. Тайлбар: Энэхүү мастер анги нь юуны түрүүнд сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн сурган хүмүүжүүлэгч, эцэг эхчүүдийн анхаарлыг татах болно. Давстай зуурмагийн хүүхэлдэй хийхэд хялбар, бүх материал бэлэн байдаг. Хүүхэлдэйг сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй хамт хийж болно. Зорилго: "Теремок" үлгэрийн хүүхэлдэйг хүүхдүүдийн бие даасан тоглоомд ашиглаж болно, сурган хүмүүжүүлэгч ...

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан "Шавж" сэдвээр давстай зуурмагаас загварчлах мастер анги Зохиогч: Белкина Валентина Александровна, сурган хүмүүжүүлэгч, ANO DO "Planet of Childhood" Лада "d / s No. 203" Алиса ", Тольятти, Самара муж. ажил: Мастер анги нь 5-7 насны хүүхдүүдтэй ажиллахад зориулагдсан.Цэцэрлэгийн багш, сурган хүмүүжүүлэгч, эцэг эхчүүдэд ашиглах боломжтой.Даалгавар: Дэлхий дээрх бүх амьдрал харилцан уялдаатай байдаг тухай ойлголтоор байгальд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх... .

Магистрын анги. Давстай зуурсан матрешкаг өөрөө хийх Тодорхойлолт: мастер анги нь эцэг эхчүүдэд том хүүхдүүдтэй хамт өөрсдийн гараар тод гар урлал хийхэд тусална. Зорилго: зуурмагийг загварчлах сонирхлыг бий болгох. Даалгавар: гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, хүүхдийн бүтээлч чадвар, уран зөгнөл, төсөөллийг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг зуурмагаас загварчлах чадварыг бий болгох. Ажлын хувьд танд хэрэгтэй болно: тус бүр 1 шил: гурил, ус, давс. Нийлэг будаг эсвэл гуаш. 1. Зуурсан гурил зуурах: гурил, давсаа хольж, аажмаар ...

Давстай зуурмагаас загварчлах арга техникийг ашиглан "Нойрсож буй хүүхэд" алхам алхмаар зураг бүхий мастер анги Зохиогч: Анна Донченко, Миллерово дахь MBU DO DDIY-ийн 11 настай оюутан Багш: Назарова Татьяна Николаевна, MBU нэмэлт боловсролын багш. Миллерово дахь DO DDIY Мастер анги нь давстай зуурмагаар ажиллах, өөрийн гараар бэлэг хийх хүсэлтэй хүмүүст зориулагдсан болно. Мөн энэ материал нь бага ангийн багш, уртасгасан өдрийн бүлгийн сурган хүмүүжүүлэгч, нэмэлт боловсролын багш нарт сонирхолтой байх болно. Зорилго: бэлэг дурсгалын зүйл...

Давстай зуурмагаар хийсэн гар урлал "Аз жаргалтай гэр бүл" Фото зурагтай алхам алхмаар зааварчилгаа. Мастер - тестопластикийн техник ашиглан гар урлал хийх анги Зохиогч: Останина Алена, 11 настай, МБОУ-ын 10-р дунд сургууль, Нижняя Салда. Дарга: Останина Виктория Александровна, сурган хүмүүжүүлэгч Хүүхдийн цэцэрлэгт зориулсан бүтцийн нэгж "Мөнгөн туурай" Зорилго: Энэ ажлыг давстай зуурмагийн туршлагагүй ч гэсэн бага сургуулийн сурагчид хийж болно Програм: Гар урлал нь дотоод засал чимэглэл эсвэл бэлэг байж болно.

5-7 насны хүүхдүүдэд тестопластик хийх мастер анги "Давстай зуурмагаас загас" Зохиогч: Колмакова Елена Павловна, MBDOU "Хүүхдийн хөгжлийн төвийн 73-р цэцэрлэг", Воронежийн сурган хүмүүжүүлэгч. Тодорхойлолт: мастер анги нь эцэг эхчүүдэд тод гар урлал хийхэд тусална. өөрийн гараар тэдний хүүхэдтэй хамт. Зорилго: дотоод засал чимэглэлийн зориулалтаар, бэлэг болгон. Зорилго: давстай зуурмагаас загварчлах чадварыг бий болгох, гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг загварчлалын сонирхлыг бий болгох. Зорилго: хүүхдийн бүтээлч байдал, төсөөллийг хөгжүүлэх ...

Давстай зуурмагаас "авга эгч" сармагчин Зохиогч: Светлана Эдуардовна Первененок, Москвагийн "Сузунская хүүхдийн урлагийн сургууль" боловсролын байгууллагын багш Зорилго: Чимэглэлийн зориулалтаар ашиглах, бэлэг, жилийн бэлэг тэмдэг. Зорилго: Загвар өмсөгчөөр дамжуулан хувь хүний ​​​​хөгжлийг дэмжих. Даалгавар: Загварын арга барилын ур чадварыг дээшлүүлэх, тууштай ажиллахыг заах, харьцааны мэдрэмжийг хөгжүүлэх, ажлын нарийвчлалыг ажиглах. Шаардлагатай материал: Давстай зуурмаг (алгын чинээ бөмбөгний хэмжээтэй) овоолон, харандаа, аяга ус, 1...

Бид давстай зуурмагаас гүрвэл баридаг (П.П. Бажовын "Зэс уулын эзэгтэй" үлгэрийн дүр). Алхам алхмаар зураг бүхий мастер анги. Нэр дэвших: Зүү урлалын шилдэг мастер анги. Энэхүү бүтээл нь 5 настай хүүхдүүд, багш, сурган хүмүүжүүлэгч, эцэг эхчүүдэд зориулагдсан болно. Мастер ангийн зорилго: - давстай зуурмагаар загварчлах арга техникийг заах, - хүүхдийн нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх, - хувь хүний ​​бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх, - хөдөлмөрч байдал, нарийвчлал, өөрийн гараар гар урлал хийх хүсэл эрмэлзлийг төлөвшүүлэх. гар. Мастер ангийн зорилго: - Хийх ...

Давстай зуурмагаар Винни Пүүхийг хэрхэн хийх вэ Давстай зуурмагаар Винни Пүүхийг хийцгээе. Алхам алхмаар зураг бүхий мастер анги. Энэхүү бүтээл нь 4-6 насны хүүхдүүд, багш, сурган хүмүүжүүлэгч, эцэг эхчүүдэд зориулагдсан болно. Мастер ангийн зорилго: - давстай зуурмагаар загварчлах арга техникийг заах, - хүүхдийн нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх, - хувь хүний ​​бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх, - хөдөлмөрч байдал, нарийвчлал, өөрийн гараар гар урлал хийх хүсэл эрмэлзлийг төлөвшүүлэх. гар. Мастер ангийн зорилго: - Өөрийн дуртай үлгэрийн баатар Винни Пухыг бүтээ. Өгөгдлийн хувьд...

Давстай зуурмагаас загварчлах арга техник дэх "Ladybug" алхам алхмаар зураг бүхий мастер анги.Назарова Татьяна Николаевна Нэмэлт боловсролын багш MBU DO DDIY Millerovo Мастер анги нь нэмэлт боловсролын багш, бага ангийн багш, технологийн багш нарт зориулагдсан болно. , 7-10 насны оюутнууд. Зорилго: бэлэг дурсгалын зүйл, бэлэг. Зорилго: давстай зуурмагаас загварчлах техникийг ашиглан навчан дээр хатагтайг хэвлэх. Зорилго: Боловсрол: давстай зуурмагтай ажиллах сонирхлыг бий болгох; Хөгжиж буй: r...

"Намрын мод" (testoplasty) Алхам алхмаар зураг бүхий мастер анги Зохиогч: Беляев Артем бол Ростов мужийн Волгодонск хотын MBDOU "Тополек" цэцэрлэгийн сурагч юм. Дарга: Филинкова Наталья Николаевна, Ростов мужийн Волгодонск хотын MBDOU "Тополек" цэцэрлэгийн багш. Зорилго: Гар урлал нь бүтээлч үзэсгэлэнд оролцож, дотоод засал чимэглэлийн үүрэг гүйцэтгэдэг. Намрын байгалийг өлгийдөж, Бийр, зотондоо гартаа авч, Мөчир-сүлжихийг зурахдаа Сайхан агч, хус. Үзэсгэлэнт будагны сойзны цохилтууд...

Гномд зориулсан давстай зуурмагийн байшин. Алхам алхмаар зураг бүхий мастер анги Ойн захад хол зайд Эрт дээр үед хөгшин, хөгшин гном байжээ. Гном хуучин байшинтай байсан: Тэр байшиндаа гурван зуун жил амьдарсан. Тэгээд ийм зүйл тохиолдсон, хэрэв гном гэртээ удаан хугацаагаар байхгүй байсан бол хуучин байшин түүнийг санаж байна: Харамсалтай нь хаалтыг цохив. Михайл Либин алдартай хүүхэлдэйн кино болсон Михаил Либиний шүлэгт гномын ид шидийн амьд байшингийн тухай өгүүлдэг. Энэ байшин эзнээ санаж, түүнийг хайхаар явав. Шүлгийн баатруудыг давстай болгохыг хичээцгээе...

Давстай зуурмагаар хийсэн шидэт байшин. Алхам алхмаар зураг бүхий мастер анги Багш нар, 5-аас доош насны хүүхдүүд (насанд хүрэгчдийн тусламжтайгаар), аливаа бүтээлч хүмүүст зориулсан мастер анги. Зорилго: давстай зуурмагаар гоёл чимэглэлийн лонхтой байшинг хэрхэн хийхийг сурах Даалгавар: Бүтээлч, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх Давстай зуурсан гурилтай хэрхэн ажиллах талаар сурах Зорилго: дотоод засал чимэглэл, DIY бэлэг Тоног төхөөрөмж: стек, шилэн лонх, давстай зуурмаг, гуашь будаг, сойз, нийлэг лак. Зуурсан гурилын жор: 1 халбага...

"Маша ба баавгай" давсны зуурмагаар хийсэн зургийн жааз. Зургийн хамт алхам алхмаар зааварчилгаа Зохиогч: Назарова Татьяна Николаевна, нэмэлт боловсролын багш, Миллеровогийн хүүхэд нас, залуучуудын ордны "Маша ба баавгай" зургийн жааз, давстай зуурмагийн загварчлалын техникийг ашиглан мастер анги. Мастер анги нь нэмэлт боловсролын багш, технологийн багш, бага сургуулийн сурагчид, бага сургуулийн багш нарт зориулагдсан. Зорилго: дотоод засал чимэглэл, бэлэг, бэлэг дурсгалын зүйл. Зорилго: зургийн жааз хийх...

Өнгөт давстай зуурмагаас загварчлах арга техник дэх "Жимсний сав" мастер анги Зохиогч: Назарова Татьяна Николаевна - Миллеровогийн хүүхэд, залуучуудын ордны нэмэлт боловсролын багш Мастер анги нь нэмэлт боловсролын багш, технологийн багш, бага ангийн сурагчдад зориулагдсан болно. сургуулийн нас, бага ангийн багш нар. Зорилго: 3-р сарын 8-нд бэлэг дурсгалын зүйл, бэлэг. Зорилго: өнгөт давстай зуурмагаар "Жимсний сав" бэлэг дурсгалын зүйл хийх. Даалгавар: Боловсролын: il...

Давстай зуурмагаас "Теремок" үлгэр - хүүхэлдэй хийх мастер анги

Мурыгина Мария Трофимовна, MBDOU "34-р цэцэрлэг"-ийн багш, Иваново.
Тодорхойлолт:Энэхүү мастер анги нь юуны түрүүнд сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн сурган хүмүүжүүлэгч, эцэг эхчүүдийн анхаарлыг татах болно.
Давстай зуурмагийн хүүхэлдэй хийхэд хялбар, бүх материал бэлэн байдаг. Хүүхэлдэйг сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй хамт хийж болно.

Зорилго:"Теремок" үлгэрт зориулсан хүүхэлдэйг хүүхдүүд, сурган хүмүүжүүлэгчид бие даасан тоглоомд ашиглаж болно - хичээлийн үеэр харааны болон дидактик материал болгон, жишээлбэл, яриаг хөгжүүлэхэд ашиглаж болно.

Зорилтот:
"Теремок" үлгэрт зориулж хүүхэлдэй хийх

Даалгаварууд:
Ширээний театрт зориулсан хүүхэлдэйг бий болгох материалын талаархи хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх;
- үлгэр, жүжигт сонирхлыг бий болгох;
- хүүхдийн бүтээлч хөгжлийг хангах нөхцөлийг бүрдүүлэх.

Хүүхэлдэйг бүтээхийн тулд:


Улаан буудайн гурил, ус, давс, аяга, хоёр талт соронзон хальс, даавуу, усан будаг, сойз, харандаа, хайч, тунгалаг лак (зөвхөн насанд хүрэгчид ашигладаг).

Үйлдвэрлэлийн дэвшил

1. Давстай зуурсан гурил зуурах:

Ажлын энэ үе шатыг зөвхөн насанд хүрэгчид гүйцэтгэдэг, учир нь. хүүхдүүд зуурсан гурил зуурахад хэцүү байх болно.
Улаан буудайн гурил - 2 аяга
"Нэмэлт" давс - 1 аяга
Ус - 3/4 аяга

Өргөн аяганд давс хийнэ, ус, дараа нь гурил нэмнэ. Бүгдийг сайтар холино. Эсвэл давс, гурилыг сайтар хольж, нэгэн төрлийн массыг олж авах хүртэл аажмаар хүйтэн ус нэмнэ.
Загвар хийх явцад давстай зуурмагийг урж, бутлахаас сэргийлэхийн тулд сайтар зуурч, уян хатан болтол нь зуурах хэрэгтэй. Бэлтгэсэн зуурсан гурил таны гарт наалдаж, сүйрч болохгүй. Зуурмаг нь уян хатан, нэлээд сэрүүн байх ёстой. Хуурайшихгүйн тулд гялгар уутанд хийнэ.

2. Бид давстай зуурмагаас хүүхэлдэй баримал хийдэг:
Давстай зуурмагаас баримал хийхэд маш тааламжтай, хялбар байдаг. Хэрэв ямар нэг зүйл тэр дороо ажиллахгүй бол дахин хийх боломжтой. Бид загварчлагдсан толгойг харандаа дээр болгоомжтой хийж, хайрцганд хийж хатаана. Та долоо хоногийн турш дулаан (халуун биш!) Батерей дээр хатааж болно.


3. Бид хоосон зайг будгаар буддаг.
Би мэргэжлийн усан будгаар буддаг байсан, гэхдээ та ердийн гуаш эсвэл усан будгийг ашиглаж болно.


4. Лак:
Хэрэв та байгалийн царцсан хүүхэлдэй авахыг хүсч байвал энэ алхамыг алгасаж болно, гэхдээ дараа нь хүүхэлдэй өндөр чийгшилд өртөмтгий байх болно. Тиймээс бүтээгдэхүүнийг өнгөгүй лакаар хучих нь дээр. Энэ үе шатыг зөвхөн насанд хүрэгчид гүйцэтгэдэг.

5. "Хувцаслах" хүүхэлдэй:
Хүүхэлдэйний модон хэсэгт хоёр талт туузыг наа


Хагас тойрог хайчилж ав


Үүнийг хоёр талт туузаар холбоно


Бид даавууг эргүүлж, хүүхэлдэй бэлэн боллоо!


Миний авсан хүүхэлдэйнүүд энд байна:







"Теремок" үлгэрийн бүх баатрууд цугларав.

Танд болон таны хүүхдүүдэд сонирхолтой, үр бүтээлтэй бүтээлч байдал!

Советский дүүргийн "Төв" Оддын нэрэмжит нэмэлт боловсролын хотын автономит байгууллага. ЗХУ-ын баатар, хурандаа генерал Гришин И.Т.

Нээлттэй хичээл .

Сэдэв: "Дуртай үлгэрийн дүр"

"Хуванцар" хөтөлбөрийн дагуу (FGOS)

"Давстай зуурмагийн цех" хэсэг

Хөгжүүлэгч: багш

нэмэлт

Цымбаловын боловсрол

Екатерина Гавриловна

2015 он

Сэдвийн хичээлийн хураангуй: « Үлгэрийн дуртай дүр »

Зорилтот : Давстай зуурсан гурилаар "Үнэгтэй үнэг" үлгэрийн дуртай дүрүүдийг бүтээх.

Даалгаварууд:

Багшлах өөрөөр хэлбэл :

1. Уран зохиолын хичээлээр олж авсан мэдлэгээ бататгах, өргөжүүлэх, түүнд хувь нэмэр оруулах

системчилэл

2. Дүрслэх, орон зайн сэтгэлгээ, бодлоо илэрхийлэх чадварыг төлөвшүүлэх

давстай зуурмагийг хэвлэх эзэлхүүн хэлбэр, хавтгай дүрс ашиглан.

3. Ур чадвараа дээшлүүлж, зөв ​​багаж хэрэгсэлтэй ажиллах ур чадварыг хөгжүүлэх ба

давстай зуурмаг боловсруулах төхөөрөмж .

Хөгжиж байна өөрөөр хэлбэл :

    Нэг удааүлгэр унших хүүхдийн танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх;

    төсөөллийг дэмжих,дүрслэлийн болон орон зайн сэтгэлгээ,

санах ой;

3. ерөнхий ур чадвар, гар моторт ур чадвар, нүдийг хөгжүүлэх

хүмүүжүүлэх өөрөөр хэлбэл :

    Уран зохиол, үлгэр унших хайрыг төлөвшүүлэх;

    хариуцлага, нэгдэл, харилцан туслалцааны мэдрэмжийг төлөвшүүлэх;

    in нарийвчлал, хичээл зүтгэлийг төлөвшүүлэхмөн ажил дээрээ анхаарал халамж тавих.

    ажилд бие даасан байдал, хүчтэй хүсэл эрмэлзэлтэй чанарыг төлөвшүүлэх.

УУД байгуулсан :

Танин мэдэхүйн:

Танин мэдэхүйн зорилгыг бие даан сонгох, боловсруулах;

Асуудлыг шийдвэрлэх хамгийн үр дүнтэй аргыг сонгох;

- бүтээлч нээлт, бие даасан байдал, өөрийгөө хөгжүүлэх чадварыг бий болгох;

Ур чадвар эзэмших, олж авсан мэдлэгээ хожим амьдралдаа хэрэгжүүлэх.

Харилцааны : - бүлэгт ажиллах чадварыг хөгжүүлэх; - бие биедээ найрсаг хандах чадварыг хөгжүүлэх,

Ажлын явцад харилцан хяналт, харилцан туслалцаа үзүүлэх; - багш, үе тэнгийнхэнтэйгээ боловсролын хамтын ажиллагааг төлөвлөх

зорилго, оролцогчдын чиг үүрэг, харилцан үйлчлэлийн арга замыг тодорхойлох;

Зохицуулалт: - технологийн процесс, хөдөлмөрийн үйл явцыг төлөвлөх;

Боловсролын хамтын ажиллагаанд танин мэдэхүйн санаачилгыг харуулах;- хөдөлмөрийн завсрын болон эцсийн үр дүнг хянах; - хөдөлмөрийн үйл явц дахь алдааг олж тогтоох, тэдгээрийг засах арга замыг үндэслэлтэй болгох;

Хувийн:

    үйл ажиллагааны утга үүсэх (сонирхол, сэдэл);

    ёс суртахуун, ёс зүйн үнэлгээний үйл ажиллагаа ("юу нь сайн, юу нь муу вэ");

    өөртөө болон эргэн тойрон дахь ертөнцөд хувийн, сэтгэл хөдлөлийн хандлагыг бий болгох;

    боловсролын үйл ажиллагаа явуулах хүслийг бий болгох;

    боловсролын үйл ажиллагааг гүйцэтгэхэд уран зөгнөл, төсөөллийг ашиглах.

Хүүхдийн нас : 7 - 8 настай, "Хуванцар" нийгэмлэгийн сурагчид, (хоёр дахь жилийн сургалтын FSES.)

Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа : 45 мин.

Хичээлийн төрөл: хосолсон, нэгдсэн хичээл (уран зохиолын унших + дадлага)

Сургалтын зохион байгуулалтын хэлбэрүүд: хувь хүнчлэлийн элементүүдтэй бүлэг.

Хичээлийн хэлбэр: үлгэрийн аялал.

Бусад газартай харилцах харилцаа: уран зохиолын уншлага.

Сургалтын аргууд:

    аман ( үлгэр, оньсого, заавар, яриа унших);

    харааны (тодорхой байдлыг харуулах: ноорог, зураг, бэлэн бүтээгдэхүүний дээж);

    Практик (практик ажил).

Хэрэгсэл ба материал:

Гурил; ● давс;

ус; ● стек;

шүдний оо;

харандаа;

сойз.

Дидактик материал:

"Үнэгтэй үнэг" ном, тойм зураг, чимэглэл; ● бэлэн бүтээгдэхүүний дээж, оньсого бүхий картууд; ● давстай зуурмагтай ажиллахдаа аюулгүй ажиллагааны зааварчилгаа.

Хичээлийн төлөвлөгөө

1. зохион байгуулалтын үе шат. (2 минут.)

Сайн уу залуусаа!- Залуус тойрогт цугларав,
Зүүн талд нь найз, баруун талд нь найз.
Хамтдаа гар барьцгаая. Тэгээд бид бие бие рүүгээ инээмсэглэнэ.
Би Максим руу инээмсэглэлээ, Максим цаашаа ... .. - Одоо зочдод инээмсэглэл бэлэглэе. Таныг дугуйлангийн хичээлд урьж байгаадаа баяртай байна, суу.

Дугуйлан зогсоод мэндчилгээ дэвшүүлж, инээмсэглээрэй. Ажилдаа сэтгэл хөдлөлийн хандлага

2.Бэлтгэл үе шат. (8 мин.)

Асуудлын томъёолол

Багш нь хүүхдүүдийг зорилго, зорилтыг хэрэгжүүлэхэд чиглүүлдэг.

Хичээлээ эхэлцгээе... тэгээд яаж эхлэхийг та өөрөө тааварлана... -Тийм ээ, бид "Үнэгтэй үнэг" ардын үлгэрээр аялж эхэлье. Зохиолчийн болон ардын үлгэр, ялгаа нь юу вэ? ГЭХДЭЭ Үлгэрийг яагаад ардын гэж нэрлэдэг вэ?

Нэгэн цагт үлгэрийг зөвхөн чангаар ярьдаг, хэн ч бичдэггүй байсан. Бүх цаг үеийн хамгийн анхны бүтээгч нь ард түмэн байв. Анх мэдээж нэг хүн бодож олоод өөр хүнд, тухайлбал хүү, охиндоо хэлж, том болоод хүүхдэдээ хэлдэг байсан гэх мэт. Ийм үлгэр гарч ирэхэд яг таг хэлэх боломжгүй ч энэ удаад хүмүүсийн дунд амьдарч, амаар ярьж байсан.Ийм үлгэрийг ардын үлгэр гэж нэрлэдэг. Хэсэг хугацааны дараа зохиол гарч ирэхэд үлгэрийг хүний ​​зохиолчид зохиож, бичиж эхэлсэн. Эдгээр үлгэрийг зохиогчийн эрх гэж нэрлэдэг.

Таны ширээн дээр үлгэрийн нэртэй картууд байна. Хэрэв үлгэр нь ардын юм бол түүн дээр захидал тавьХ , хэрэв үлгэр нь зохиогчийнх бол үсгийг нь тавьГЭХДЭЭ .

Одоо түүхийг сонсоорой ...

Хичээлийн сэдэв, зорилгыг хүүхдүүд өөрсдөө тодорхойлдог.

Хүүхдүүд асуултанд хариулдаг

Ардын үлгэрийн талаархи шинэ мэдлэгийг нэгтгэх.

Хүүхдүүд үлгэр сонсдог

3. Үндсэн үе шат.

(30 минут.)

Практик үйл ажиллагаа

Залуус аа, бид уншсан үлгэрийнхээ баатруудыг баримал болгож эхэлдэг. Мөн баримал хийж эхлэхээсээ өмнө давстай зуурмагтай ажиллах дүрмийг санацгаая. Хүүхдүүд "Үнэгтэй үнэг" үлгэрийн баатруудыг сийлдэг.

Физминутка.

Үлгэрийн баатруудыг тааварлаарай.

1. Сайхан сэтгэлтэй охин үлгэрт амьдардаг байсан.

Би ойд байгаа эмээ дээрээ очсон.

Ээж сайхан малгай хийсэн

Мөн бялуу авчрахаа бүү мартаарай.

Ямар хөөрхөн охин бэ.

Түүний нэрийг хэн гэдэг вэ? … (Улаан малгайт)

2. Бие биедээ гинжин хэлхээтэй

Бүх зүйл маш нягт байна!

Гэхдээ удахгүй олон туслахууд гүйж ирэх болно.

Нөхөрсөг нийтлэг ажил зөрүүд байдлыг ялна.

Ямар бат бөх суусан бэ! Энэ хэн бэ? ... (манжин)

3. Би модон хүү,

Энд алтан түлхүүр байна!

Артемон, Пьеррот, Малвина -

Тэд бүгд надтай найзууд.

Би хаа сайгүй хамраа нааж,

Намайг ... (Пиноккио)

4. Малгай өмссөн бяцхан хөх хүү

Алдарт хүүхдийн номноос.

Тэр тэнэг, их зантай

Түүний нэр ... (Мэдэхгүй)

5. Захын харанхуй ойд,

Тэд бүгд овоохойд хамт амьдардаг байв.

Хүүхдүүд ээжийгээ хүлээж байв

Чоныг гэрт нь оруулаагүй.

Энэ үлгэр нь залууст зориулагдсан ... (Чоно ба долоон хүүхэд)

Аюулгүй байдлын талаархи танилцуулга. Хүүхдүүд үйлдлээ төлөвлөдөг (багш тусалдаг, зөвлөдөг)

Гар, нүдэнд биеийн тамирын дасгал, гимнастик хийх.

Мэдлэгийг нэгтгэх, хүүхдүүд үлгэрийн тухай оньсого таавар.

4. Хяналтын үе шат:

(4 минут)

Бид юу авсныг харцгаая. Тэгээд юу мэдэрч байгаагаа хэлээч? Хүн бүр ажлынхаа үр дүнд сэтгэл хангалуун байдаг уу? (үгүй бол яагаад болохгүй гэж?)

Хүүхдүүд өөрсдийн ажил, нөхдөө үнэлж, үйл ажиллагаагаа засч, алдаагаа засдаг.Багш зөвлөж байна

5. Эцсийн шат:

(1 минут).

- Бидний үлгэрт хийсэн аялал маань өндөрлөсөн нь та үлгэрийг мэддэг, хайрладаг гэдгийг харууллаа. Гэхдээ уншаагүй олон үлгэр бий. Та шинэ үлгэрийн баатруудтай сонирхолтой, гэнэтийн уулзалтуудыг хүлээж байна.

Аялал хэнд таалагдсан бэ?

Үлгэртэй уулзсаны дараа ямар сэтгэл хөдлөлтэй байдаг вэ?

Дараагийн хичээл дээр бид ажлаа зурах болно.

Хичээл таалагдсан хүүхдүүд алга таших.Дургүй байвал алгаа хацрынхаа доор тавь.

Үйл ажиллагаа явуулсан бүх хүмүүст баярлалаа! Чамд амжилт хүсье!

Баяртай!

Ажлын байраа цэгцэл, дараагийн хичээлд ирэх хүсэл байна.

Тусгал хийж байна

Ашигласан номууд

    Khananova I. Давстай зуурмаг. Москва. 2007 он

    Синеглазова М.О. Гайхамшигтай давстай зуурмаг. Москва. ЖДҮ-ийн хэвлэлийн газар.

2006 он

    Оросын ардын үлгэр "Үнэгтэй үнэг" хэвлэлийн газар "Проф. "Дар. 2008 - 10 хуудас

    Агибина М.И., В.С.Горичева. "Шавар, зуурмаг, цас, хуванцараар үлгэр хийцгээе." Ярославль, "Академи ба Ко", 1998 он

    Романовская А.Л., Е.М.Чезлов. "Давстай зуурмагаас гар урлал" М., "AST-Press", 2009 он

    Izolda Kiskalt "Давстай зуурмаг" М., "AST-Press".

    Шпикалова Т.Я. Дүрслэх урлаг. 1 анги. Боловсролын байгууллагуудад зориулсан сурах бичиг. - М., Гэгээрэл, 2011

Хавсралт 1

Биеийн минут

Нүдний ядаргаа тайлах дасгалууд.

Эхний цогцолбор.

    Нүдээ чанга аниад нүдээ том нээ. Дасгалыг 30 секундын завсарлагатайгаар 5-6 удаа давтана.

    Толгойгоо эргүүлэлгүйгээр дээш, доош, баруун, зүүн тийш хар.

    Нүдээ аажмаар эргүүлээрэй: доош, баруун, дээш, зүүн, эсрэг чиглэлд.

Хуруунд зориулсан гимнастик.

    Гараа сунгаж, хуруугаа ширээн дээгүүр гүйлгэнэ.

    Ширээн дээр хуруугаа бөмбөр.

    Нэг гарын хуруугаараа нөгөө гарынхаа хуруугаар жижиг массаж хийх (бүх хуруугаараа ээлжлэн).

    Гараараа сэгсэрнэ.

    Нэг гарынхаа хурууны үзүүрийг нөгөө гарынхаа хурууны үзүүр дээр тавиад, баруун гараараа зүүн тийш, зүүн гараараа баруун тийш "түлхэж" бага зэрэг хүчин чармайлт гаргана.

    Нэг гарынхаа хурууг нөгөө гарынхаа хуруунд ээлжлэн "Сайн уу" гэж хэлэх (баруун гарын жижиг хуруу мултарч зүүн гарын жижиг хуруугаараа 2-3 удаа дахин холбогдоно гэх мэт).

Хавсралт 2

Аюулгүй ажиллагааны заавар .

    Нүднээс бүтээгдэхүүн эсвэл хэсэг хүртэлх зай нь дунджаар 30 см байх ёстой.

    Давстай зуурсан гурилтай ажиллахдаа үйрмэг, гараа нүдэнд тусахаас зайлсхийх хэрэгтэй.

    Ажлын байраа цэвэрхэн байлгаж, ажлын байрыг ажилдаа ашиглагдаагүй гадны биетээр дүүргэхээс зайлсхий.

    Ажлын үеэр анхаарал болгоомжтой байх, анхаарал сарниулах, бусдын анхаарлыг сарниулахгүй байх.

    Цоолох, зүсэх зүйлсийг бариулаас нь холдуулж, хурц үзүүрийг нь өөрөөсөө холдуулан ширээн дээр тавь.

    Ажлын байранд эмх цэгцтэй байх.

    Ус хэрэглэхдээ өөртөө болон хөрш рүүгээ цацаж болохгүй.

    Ажлын дараа ажлын байраа цэгцлээрэй.

Хэрэв та алдаа анзаарсан бол текстийн хэсгийг сонгоод Ctrl + Enter дарна уу
ХУВААЛЦАХ:
Хоолны портал